Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Ťahanovské poviedky

Literárna spoločnosť Pravé orechové oživila historické príbehy Ťahanoviec

Novú knihu z histórie mestskej časti Ťahanovce predstavia v nedeľu

Mestská časť Košice-Ťahanovce: Všetkým milovníkom regionálnych dejín a príbehov napísaných na základe  skutočných historických udalostí je určená kniha Ťahanovské poviedky, ktorej verejná prezentácia sa uskutoční v nedeľu 12. októbra o 15.00 hod. v kultúrnej sále Miestneho úradu košickej mestskej časti Ťahanovce. Kniha vyšla vo vydavateľstve Vienala a prezentuje Ťahanovce prostredníctvom desiatich poviedok z rôznych dejinných období. Každé z diel vykresľuje osudy ľudí, ktorí síce nikdy netvorili dejiny, ale dôsledky všetkých historických zmien sa ich bezprostredne dotýkali.  Autormi sú spisovatelia z Literárnej spoločnosti Pravé orechové – Slavomír Szabó, Silvia Bolčová a Jiří Zaťovič. Poviedky dopĺňajú atmosférické ilustrácie Jany Šlosárovej.  

„V tomto roku si pripomíname 750. výročie od prvej písomnej zmienky o existencii Ťahanoviec. Život v čase ich vzniku a dnes je neporovnateľný. Čas akoby zrýchľoval, pretože ťažko porovnateľné je i to, ako sa tu žilo pred dvesto, sto, či päťdesiatimi rokmi. Je dobré, ak sa pamäť ľudu zachová. Ak aj po desaťročiach alebo po storočiach vieme, čo a ako formovalo tunajšiu pospolitosť. V akej spoločnosti a pomeroch tu ľudia žili, ako rozmýšľali a ako konali. Kedysi sa príbehy tradovali, ľudia si ich rozprávali, prenášali sa z generácie na generáciu. Od masového nástupu televízie sa však miestne historky strácajú do nenávratna. Vďaka tejto knihe aspoň časť z nich v Ťahanovciach pretrvá. Verím, že sme týmto zachránili nielen určitú časť našej histórie, ale zároveň vzniklo literárne dielo, ktorého poviedky dokážu zaujať čitateľov bez ohľadu na to, či v Ťahanovciach niekedy boli alebo nie," povedal starosta Ing. Ján Nigut.

Ťahanovské poviedky zahŕňajú príbehy o dejinných zlomoch, ako bola napríklad masová poprava pri ťahanovskom tuneli na konci II. svetovej vojny, oslobodenie obce, ale približujú tiež rôzne povery a magické rituály, ktoré sa v minulosti praktizovali na slovenskom vidieku. Časovo najstarší príbeh je z 19. storočia a najmladší príbeh je z päťdesiatych rokov 20. storočia, keď obyvateľov Ťahanoviec prenasledovali za domáce pálenie pálenky.

„Takmer rok sme navštevovali obyvateľov a rodákov z Ťahanoviec a počúvali rozprávania,  z ktorých sme vybrali desať najzaujímavejších. Mnohé detaily sme museli konzultovať s historikmi a etnografmi. Beletria dokáže na konkrétnych príkladoch poukázať na spôsob myslenia, hierarchiu hodnôt, či odraz dejinotvorných zlomov vo vnútornom svete ľudí, ktorí tu žili pred nami. A dobrý príbeh dokáže čitateľa zaujať bez ohľadu na to, či sa odohral v Ťahanovciach alebo v Chicagu. Nie je to teda kniha určená len Ťahanovčanom, je tiež úzko napojená na históriu Košíc. Isto ju ocenia aj tí, ktorí sa ešte len narodia a dozvedia sa o skutočnostiach, ktoré by inak upadli do zabudnutia," uviedol predseda Literárnej spoločnosti Slavomír Szabó.

Literárna spoločnosť Pravé orechové je občianske združenie spisovateľov z Košíc. Autori tvoria beletriu na základe pamäte ľudu a archívnych materiálov. Spoločnosť vznikla v roku 2001.

Ťahanovce sú mestskou časťou mesta Košice. Ako samostatná historická obec však jestvovali už od roku 1264. Prevažná časť má stále vidiecky charakter a v súčasnosti tu žije približne 2 200 obyvateľov.

 

* * *

Anotácie vybraných poviedok:

Skutočný koniec - príbeh z konca II. svetovej vojny spojený s masovou popravou odporcov Horthyho Maďarska pri ťahanovskom tuneli.

Zachráňme mäsiara - príbeh o vzbure v Ťahanovciach na jeseň 1945, keď Rusi a tajná polícia takmer odvliekli miestneho mäsiara na základe falošného udania, že počas vojny pomáhal Nemcom. V skutočnosti zásoboval mäsom partizánov.

Všetko je inak - príbeh z roku 1947, keď sa chudobné dievčatá ponúkali synom bohatých gazdov, aby sa zbavili biedy.

Aj ja vstúpim do JRD - príbeh z čias kolektivizácie, keď na vstup do JRD využívali nátlakové akcie, včítane detí z roľníckych rodín.

„Nechcem ja maľučkej ženy“ - príbeh z päťdesiatych rokov 20. storočia, keď sa miestny žandár bojom proti domácemu páleniu slivovice prepracoval až k chronickému alkoholizmu.

* * *


 


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

Oznámenie realizácie stavby verejnou vyhláškou

Spoločnosť Orange zahájila práce na realizácii optickej trasy

Pozemkové spoločenstvo zvoláva členov

Aj v tomto roku Urbariát Ťahanovce zasadne vo Valnom zhromaždení

VSD mení VN nadzemné vedenie za zemné

Žiadna domácnosť, fyzická či právnická osoba sa nezaobíde bez elektriny

Celoročné upratovanie 2019

Systém upratovania veľkokapacitnými kontajnermi v mestských častiach zabezpečuje spoločnosť KOSIT v spolupráci s miestnymi úradmi.

Výzva na predloženie ponuky

Názov zákazky: „Odstránenie havarijného stavu povrchu vozovky na Ťahanovskej ulici“

Oznam o dražbe úpadcu MEPOS

Ide o dva pozemky v k.ú. Ťahanovce

Voľby do Európskeho parlamentu 2019

Informácie pre voliča

Hasiči vyhlásili čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru

Od piatka 8. marca je zakázané narábať s otvoreným ohňom na pozemkoch s porastom a v lese do odvolania.

VSD a.s. vyzýva na vykonanie výrubu stromov a iných porastov

Vlastníci sú vyzvaní na orez stromov a krov v ochrannom pásme VN vedení formou verejnej vyhlášky

Zberné suroviny oznamujú prevádzkovú dobu

Firma s dlhoročnou tradíciou nám oznámila prevádzkový čas vo svojej prevádzke na Magnezitárskej ulici.

Zberný dvor v "magnezitke" stále otvorený

Spoločnosť KOSIT a.s. prevádzkuje Zberný dvor Magnezitárska pre občanov, ktorí to majú blízko

webygroup
ÚvodÚvodná stránka