Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História

História futbalu

ŠK Ťahanovce bol založený v roku 1931. V sezóne 1951-52 klub dosiahol titul Preborníka Košického kraja. Pripomeňme si zašlú slávu ťahanovského futbalu, ktorej 50-tiny nám pripomenul p. Hrabčák. Tento náš futbalový veterán venoval futbalovému oddielu ŠK Ťahanovce album, ktorý tvoril vlastnoručne aj výstrižkami z novín. Jedným článkom z 22.3.1980 si pripomeňme chvíle na štadióne v Košických kúpeľoch.
-jn-
 
Zo šoku sa už nepozbierali

V Košickom Večere v čísle 38 sa písalo: „Do bohatej osemdesiatročnej histórie mesta Košíc sa patrí zlatými písmenami zapísať aj účinkovanie futbalistov Magnezitky Ťahanovce. Tento predmestský klub mal sídlo na Aničke. Hral stále v krajskom majstrovstve. V päťdesiatych rokoch bol jeho štadión v nedeľňajších dopoludňajších hodinách početne navštevovaný. Ak sa majstrovskému stretnutiu prizeralo iba 500 divákov, hovorilo sa o slabej návšteve." Ťahanovský futbal veru v tomto období poriadne lákal. Veď magnezitári v týchto rokoch hrali jedna radosť a dávali góly ako na objednávku. Kostru mužstva tvorili pracovníci magnezitky doplnení vysokoškolákmi. Funkcionársky aktív - Michal Kvitkovský, Pavol Cocher, Ing. Pavel Jankovič Juraj Gedeon, Gustáv Horay a ďalší pre svojich hráčov vytvorili dobré podmienky. Navyše tréner J. Keufész, bývalý ligový hráč, mal k dispozícii mimoriadne usilovný kolektív. Hráči sa schádzali štyri razy v týždni, ohliadnuc od toho, že poctivo museli pracovať. Nacvičovali štandardné situácie, mali výbornú kondíciu, hýrili vtipom. Zlatou sezónou bol súťažný ročník 1951-52. Suverénnym spôsobom vyhrali krajskú súťaž. Súperom nadelili 82 gólov, sami inkasovali iba 31. Za mužstvo hrali sami mladí hráči, medzi ostrieľaných kozákov patrili strelci: Jurík, Chmilnický, Klima a Seléš. Magnezitka Ťahanovce si za svoje prvenstvo vyslúžila právo bojovať o postup do prvej futbalovej ligy. Kvalifikácie sa zúčastnilo päť slovenských krajských majstrov, a to Magnezitka, Opatová, Topoľčany, Trenčín a Vranov. Celý turnaj sa konal jednotlivo systémom každý s každým, ale na neutrálnej pôde. Spomienka kapitána mužstva p. Juríka: „Prvý zápas sme hrali v Liptovskom Mikuláši proti Opatovej. Prehrali sme 5:1. Tréner nebol s nami samozrejme spokojný. Stále zdôrazňoval, že dokážeme viac, ale musíme hrať uvoľnene. Osmelili sme sa. V Rožňave sme zdolali Vranov 4:1 a vo Zvolene (zápas sa tipoval v Sazke) sme zvíťazili nad Trenčínom 1:0. V poslednom stretnutí sme v Ružomberku nastúpili proti Topoľčanom, ktoré mali o 2 body viac keď nemali na svojom konte ani jednu prehru. Dali sme síce 3 góly, ale rozhodca ich neuznal. Rozhodnutie padlo až v závere, keď odrazená strela od múru sa dostala do našej bránky. Prehrali sme nezaslúžene. Topoľčany prirodzene nad postupom do prvej ligy plesali. Dokonca aj na slávnostnú večeru nás pozvali. Až po niekoľkých dňoch sme sa dozvedeli, že z našej kvalifikácie nik nepostupuje, že celoštátna liga sa bude hrať naďalej podľa rezortného pracovného zastúpenia a východné Slovensko budú reprezentovať Tatran Prešova Lokomotíva Košice. Magnezitka mala hrať v druhej lige. Potom prišiel ďalší administratívny zásah. O túto účasť sa vo dvoch zápasoch stretli novootvorené VSS Košice a Potravinár Trebišov. Magnezitka Ťahanovce a jej futbal sa z toho šoku už nespamätali a zostupovali nižšie a nižšie."
F. Hrabčák 1980
Na obrázku: Slávne mužstvo Magnezitky Ťahanovce. Sprava kapitán Štefan Jurík, Jozef Suchánek (syn hráča za Lok. Košice), D. Pampúrik, František Hrabčák, Vojtech Chmilnický, Július Seleš, Ondrej Mlynarčík, Ján Hrivnák, Rudolf Fatula, Ondrej Klima a Corba. Za mužstvo ďalej hrávali Štefan Hajduk, Richard Hojer, Jozef Tkačik, Imrich Jeňo.
 

 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

Oznámenie realizácie stavby verejnou vyhláškou

Spoločnosť Orange zahájila práce na realizácii optickej trasy

Valná "hromada" Urbariátu tohto roku po druhykrát

Výbor „Pozemkového spoločenstva URBARIÁT Ťahanovce“ opäť zvoláva VALNÉ ZHROMAŽDENIE.

Červený kríž Košice pozýva na Deň otvorených dverí

Prebiehajú prípravy na Deň otvorených dverí 2019 v sídle na Komenského ulici

Celoročné upratovanie 2019

Systém upratovania veľkokapacitnými kontajnermi v mestských častiach zabezpečuje spoločnosť KOSIT v spolupráci s miestnymi úradmi.

Výzva na predloženie ponuky

Názov zákazky: „Odstránenie havarijného stavu povrchu vozovky na Ťahanovskej ulici“

Oznam o dražbe úpadcu MEPOS

Ide o dva pozemky v k.ú. Ťahanovce

Voľby do Európskeho parlamentu 2019

Informácie pre voliča

Europe for Citizens 2019

Projekt: European Cities for a European Energy Policy

VSD mení VN nadzemné vedenie za zemné

Žiadna domácnosť, fyzická či právnická osoba sa nezaobíde bez elektriny

VSD a.s. vyzýva na vykonanie výrubu stromov a iných porastov

Vlastníci sú vyzvaní na orez stromov a krov v ochrannom pásme VN vedení formou verejnej vyhlášky

Hasiči vyhlásili čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru

Od piatka 8. marca je zakázané narábať s otvoreným ohňom na pozemkoch s porastom a v lese do odvolania.

Zberný dvor v "magnezitke" stále otvorený

Spoločnosť KOSIT a.s. prevádzkuje Zberný dvor Magnezitárska pre občanov, ktorí to majú blízko

VSD informuje o prerušení dodávky elektriny

Uvedené ulice budú pre práce na vedení dňa 31.10. odpojené

Zberné suroviny oznamujú prevádzkovú dobu

Firma s dlhoročnou tradíciou nám oznámila prevádzkový čas vo svojej prevádzke na Magnezitárskej ulici.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka